Zatoka Kotorska – co warto zobaczyć w jej rejonie?

Czarnogóra to popularny kierunek wakacyjnych wypraw, na który znane biura podróży stawiają coraz chętniej. Gdzie warto się wybrać? Dla tych, którym marzą się beztroskie wczasy w pięknej scenerii, wymarzonym kierunkiem podróży stanie się Zatoka Kotorska.

Co warto zobaczyć w jej rejonie?

Zatoka Kotorska zachwyca pięknymi widokami i licznymi atrakcjami. Niektórzy jednak mówią, że i tak wolą spacer po plażach nad Morzem Bałtyckim. Dziś jednak o Zatoce Kotorskiej. Nie lada gratką są wycieczki po mieście Kotor, które zachwyca swoją starówką, średniowiecznymi murami obronnymi oraz ruinami twierdzy, która do dziś dumnie wznosi się na Samotnym Wzgórzu. Cerkiew św. Łukasza, katedra z XII wieku – oto kolejne zabytki, którym w tym mieście nie można się oprzeć. W czasie wycieczki w rejonie Zatoki Kotorskiej warto też zwiedzić Perast – urocze miasteczko, kuszące zarówno klimatem, jak i ciekawymi zabytkami. Miłośników historii zachwyci też osada Risan, będąca jedną z najstarszych miejscowości w kraju.

Zatoka Kotorska to również takie atrakcje, jak cieśnina Verige. Zachwyca ona swoimi rozmiarami, a widoki, jakie można tu podziwiać, na długo zapisują się w pamięci turystów. Innym, godnym polecenia miejscem, jest Wyspa św. Jerzego, znana z benedyktyńskiego klasztoru. Istniał on już w XII wieku, choć wielu historyków przypuszcza, że historia tego opactwa zaczyna się w X-XI stuleciu. Uwagę turystów przyciąga też Wyspa Matki Bożej na Skale – jedyna sztuczna wyspa na Adriatyku, którą usypano z kamieni i wraków statków. Okoliczności powstania wyspy przyciągają, a chętnych na spacer po jej terenie nie brakuje.