Co warto zobaczyć w Brzegu?

To piękne miasto przyciąga miłośników historii i architektury, którzy w czasie wycieczki po Śląsku chcą lepiej poznać dzieje tej części kraju. Brzeg ma się czym pochwalić, a jego atrakcje mogą na każdym z nas zrobić ogromne wrażenie. Co warto wiedzieć o tym mieście?

Brzeg może się pochwalić ciekawym położeniem

Tu, nad Odrą, czekają na gości cenne pamiątki z dawnych czasów. Przypominają one o długiej historii Brzegu, która zaczyna się w okresie średniowiecza i która ściśle wiąże się z losami Piastów śląskich. Wśród tych panów, którzy mieli największy wpływa na rozwój tego miasta, znalazł się Bolesław III Rozrzutny. To w jego czasach miasto stało się stolicą najpierw samodzielnego księstwa brzeskiego, a następnie – księstwa legnicko-brzeskiego. Kto chce poznać lepiej dzieje Piastów śląskich, ten w czasie wycieczki po Brzegu koniecznie powinien zajrzeć do kościoła św. Jadwigi. Powstał on w XIV wieku jako kolegiata, jednak już w latach 60-tych XVI wieku przemieniono go w Mauzoleum Piastów Brzeskich. Kościelna krypta stała się w ten sposób miejscem spoczynku dla 22 członków książęcej rodziny. Najwięcej informacji o Piastach oraz o historii miasta można jednak zdobyć podczas zwiedzania zamku, którego wnętrze służy obecnie jako placówka muzealna. Zamek ten może również pochwalić okazałym dziedzińcem oraz bramą, która uchodzi za najcenniejsze dzieło sztuki renesansowej na Śląsku.

Brzeg może się pochwalić również cennymi zabytkami architektury sakralnej

W panoramie tego miasta miejsce wyjątkowo ważne zajmuje potężna sylwetka kościoła św. Mikołaja. To jedna z najpiękniejszych i największych zarazem świątyń, z jakimi można się spotkać na terenie Śląska. Do dziś zachowały się tu średniowieczne polichromie, dzięki czemu Brzeg stał się miastem niezwykle atrakcyjnym dla miłośników sztuki. Miłośników sztuki barokowej może z kolei oczarować kościół Świętego Krzyża. Jego wnętrze zdobią wspaniałe malowidła, a liczne kaplice i ołtarze mogą oczarować każdego swym pięknem.

Więcej interesujących wpisów o różnych atrakcjach turystycznych ,przeczytasz w serwisie www.opodrozach.pl.

Brzeg to również inne atrakcje, którym podczas krajoznawczej wycieczki warto poświęcić swój czas

Park nad Fosą, Park Nadodrzański oraz Park Centralny – oto miejsca, które mogą zachwycić każdego miłośnika wypoczynku na łonie natury. Brama Odrzańska, renesansowy ratusz z pięknymi wnętrzami oraz zabytkowe kamieniczki są kolejnymi obiektami, dzięki którym spacery po Brzegu stają się tak ciekawą przygodą dla każdego.