Jak rozpocząć przygodę z morsowaniem?

Morsowanie może być niebezpieczne, jeśli nie jesteś odpowiednio zaaklimatyzowany, ale jeśli trenujesz, twoje ciało się przystosuje i będziesz mógł nawet cieszyć się korzyściami zdrowotnymi.

Morsowanie staje się coraz bardziej popularne. Kluby pływackie na całym świecie organizują zimowe programy pływackie i zawody na wszystkich poziomach zaawansowania. Odbywające się co dwa lata Zimowe Mistrzostwa Świata w Pływaniu ostatnio przyciągnęły 1275 uczestników z 42 krajów.

Na czym polega atrakcyjność czynności, która powinna wydawać się zupełnie niemiła? Osoby pływające w zimnej wodzie twierdzą, że to ich ożywia i sprawia, że czują się bardziej żywi. Przypływ endorfin daje im naturalny zastrzyk energii.

Zwolennicy morsowanie powołują się na wiele innych korzyści zdrowotnych, choć większość z nich nie została dogłębnie zbadana. Dowody sugerują, że regularne pływanie w zimnej wodzie może potencjalnie wzmocnić układ odpornościowy, zwiększyć metabolizm, poprawić krążenie, ujędrnić skórę i zwiększyć libido.

Głównym niebezpieczeństwem jest nagłe wskoczenie do zimnej wody, gdyż szok spowodowany zimnem może spowodować komplikację oddechu. Nagle wzrośnie również tętno i ciśnienie krwi, co jest niebezpieczne, jeśli cierpisz na chorobę wieńcową.

Po początkowym szoku będziesz w stanie pływać przez jakiś czas, ale Twoje mięśnie zaczną słabnąć z powodu hipotermii, ponieważ Twój organizm przenosi krew z kończyn do serca. Tempo, w jakim postępuje hipotermia zależy od temperatury wody, tkanki tłuszczowej, stopnia zanurzenia ciała i innych zmiennych.

Więc pływanie w zimnej wodzie jest niebezpieczne, prawda? W rzeczywistości, twoje ciało może przystosować się niewiarygodnie dobrze i zaaklimatyzować się do niskich temperatur przy odrobinie treningu. Aklimatyzacja pozwala na przezwyciężenie większości negatywnych reakcji organizmu przy jednoczesnym zachowaniu korzyści zdrowotnych. Oczywiście nie musisz zanurzać się w całkowitym lodzie – pływanie w mniej lub bardziej zimnej wodzie również może Cię ożywić.

Jeśli jesteś zainteresowany morsowanie, skonsultuj się najpierw z lekarzem, ponieważ nie jest to sport zalecany dla osób z chorobami serca lub niezdiagnozowanym nadciśnieniem. Po uzyskaniu zgody, zacznij stopniowo. Jeśli mieszkasz w pobliżu gór, atrakcyjną opcją jest morsowanie w Górach np. Bieszczadach. Jeśli mieszkasz w pobliżu rzeki, jeziora lub morza, najmniej bolesnym sposobem na aklimatyzację jest rozpoczęcie regularnego pływania latem, kiedy woda jest stosunkowo ciepła, a następnie kontynuowanie pływania w miarę ochładzania się wody przez jesień i zimę. Inną opcją jest jednak stopniowe zwiększanie ilości czasu spędzanego w wodzie. (zimne prysznice mogą również pomóc w aklimatyzacji) Powinieneś pływać przynajmniej raz w tygodniu lub częściej, jeśli masz taką możliwość. Bądź konserwatywny, gdy dopiero zaczynasz. Jeśli pływasz w wodach otwartych, trzymaj się blisko lądu, upewnij się, że jesteś w pełni nawodniony i przestrzegaj wszystkich zwykłych środków ostrożności.