Jezioro w długi weekend

Gdy nadchodzi długi weekend, mamy kilka dni wolnego, gdy piękna pogoda. Świetna okazja aby wybrać się nad wodę. Mieszkańcy miast chętnie udają się nad pobliskie miejskie akweny. W takie długie weekendy miejska komunikacja zwiększa natężenie kursowania autobusów, aby obsłużyć linie dowożące pasażerów nad jeziora. Szczególne oblegane są jeziora z zagospodarowaną linią brzegową, gdzie kwitną małe biznesy, gdzie można coś zjeść. W menu pizze, frytki, kiełbaski z grilla, karkówka, lekkie sałatki, kawy tradycyjne i mrożone. Każdy znajdzie coś dla siebie. Gdy żar leje się z nieba duże wzięcie mają napoje chłodzące.

Jak woda to pływanie, pluskanie się w wodzie, kajaki i rowery wodne. Dzieci szaleją na pontonach, dmuchanych zabawkach. Nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy. Gdy wodne uciechy nas znudzą, nad jeziorem można pograć także w piłkę plażową, w ringo, w badmintona. Dzieci bawią się na placach zabaw. Amatorzy opalania wylegują się na kocach i leżakach.

Sielankę burzą, niestety, niefrasobliwi właściciele czworonożnych przyjaciół. Idąc do jezioro zostawiają zwierzęta, bez opieki, bez nadzoru, stwarzając zagrożenie dla biegających dzieci. Rodzą się konflikty na plaży.

Jezioro Dominickie – doskonałe miejsce na urlop w Wielkopolsce.

W porze obiadu, wieczorem głowy rodzin rozstawiają swój warsztat pracy, szykują grilla. Na grillu lądują wędliny i marynowana karkówka. Stroniący od mięsa kładą paprykę, cukinię, cebulkę, pieczywo. Ważne jest, aby zdrowego jedzenia nie zepsuć, nie spalić, nie skazić toksyczną podpałką. Grillowanie to niełatwa sztuka. Mistrz grilla jest wszędzie i zawsze ceniony. Nikt nad jeziorem, nad żadną wodą nie chce wędzić się w oparach podpałki, czy spalonego posiłku. Mając nad jeziorem sąsiada, któremu się wydaje, że świetnie radzi sobie z grillem to wątpliwa przyjemność. Toksyczne powietrze, a pobyt nad jeziorem to już wtedy nie pobyt na świeżym powietrzu. Warto to uświadamiać rodzicom, młodzieży.

Pora pomiędzy wieczorem a nocą to pora magiczna. Słońce chowa się w tafli wody. Temperatura powietrza komfortowa. Sylwetki drzew odbijają się w jeziorze. Czasem kładzie się mgła. Jezioro pokazuje cały swój urok. Zwabia wieczornych spacerowiczów. Jak weekend to warto brać co dają plaże nad jeziorem.