Ostrów Lednicki – największa wyspa na Lednicy!

Ostrów Lednicki przyciąga zarówno tych turystów, którzy lubią spędzać wolny czas w pięknej scenerii, jak i tych, którzy chcą poszerzać swą wiedzę z zakresu historii. Miejsce to jest jednym z najważniejszych punktów na Szlaku Piastowskim – wyjątkowej trasie turystycznej, której głównym celem jest upowszechnianie wiedzy na temat początków państwa polskiego oraz pierwszych Piastów.

Ostrów Lednicki – co warto wiedzieć o tej wyspie?

Dlaczego na trasie takiej wycieczki znalazł się Ostrów Tumski? Jakie atrakcje czekają na turystów, którzy zdecydują się odwiedzić to miejsce?

Ostrów Lednicki jest przede wszystkim bardzo ważnym stanowiskiem archeologicznym, a badania prowadzone na jego terenie pomogły nam w znacznym stopniu poszerzyć wiedzę na temat Piastów oraz początków polskiej państwowości. Ta wyspa jest wyjątkową ozdobą jeziora Lednica, a z pozyskanych tu materiałów archeologicznych wynika, iż człowiek pojawił się na jej terenie już w X wieku. Dumą tej wyspy są pozostałości średniowiecznego grodu wraz z chrzcielnicą, dzięki czemu Ostrów jest jednym z tych miejsc, w których – zdaniem niektórych badaczy – Mieszko I mógł przyjmować chrzest. Czy tak było w rzeczywistości? Tego nie wiadomo, pewne jest jednak to, iż Mieszko I oraz Bolesław Chrobry często przebywali w tym właśnie miejscu. Wiadomo również, że na terenie Ostrowa Lednickiego grzebano członków książęcej rodziny, co świadczy o tym, iż wyspa ta była dla pierwszych Piastów miejscem bardzo ważnym.

Dziś jest jedną z najważniejszych atrakcji, jakimi może nas oczarować Wielkopolska, jest jednocześnie jednym z obowiązkowych punktów na trasie wycieczki Szlakiem Piastowskim. Piękne widoki i wspaniała atmosfera sprawią, iż każdy z nas poczuje się tu doskonale, a ciekawe opowieści miejscowego przewodnika na długo pozostaną w naszej pamięci.

Więcej artykułów o ciekawych miejscach z Wielkopolski znajdziesz w serwisie www.poznanski.pl.